Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

25 kwietnia 2023 r.
8:48

Nie uwierzycie, że to PRL-owski ciągnik uratowany przed kasacją [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Ciągnik wiedzie życie luksusowe, pracuje 20 minut wiosną i 20 minut na jesieni
Ciągnik wiedzie życie luksusowe, pracuje 20 minut wiosną i 20 minut na jesieni (fot. Grzegorz Sałaciński)

Brawo, kawał ciężkiej roboty, efekt końcowy super. Fajna inicjatywa. Tak chwaleni są uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Karczmiskach, którzy kilka miesięcy pracowali przy renowacji starego ciągnika. Ursus C-325 wygląda lepiej niż gdy w 1962 roku zjeżdżał z taśmy produkcyjnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ciągnik, który można zobaczyć na niewielkiej działce na terenie powiatu opolskiego jest jednym z 26 282 egzemplarzy C-325 jakie wyjechały z fabryki. Określany mianem najwybitniejszego dzieła spośród pierwszych modeli ursusa był seryjnie produkowany od końca 1959 do 1963 roku, kiedy pojawił się jego następca C-328.

Pamiętającą czasy PRL maszyną zajmowali się młodzi mechanicy z Karczmisk. Efekt ich pracy robi wrażenie.

- Ciągnik przyjechał do nas pod koniec listopada, ze trzy miesiące trwały prace renowacyjne. Na początku, kiedy uczniowie rozkręcali zaniedbany ciągnik nie wyglądali na zainteresowanych ale w miarę postępu prac, gdy zaczęło być widać efekty zainteresowanie wzrosło. Teraz ursus C-325 wygląda lepiej niż gdy wyjeżdżał z fabryki bo dostał miedziane i chromowane elementy, których wcześniej nie było. Ciągnik gdy trafił do szkolnych warsztatów był na chodzie ale miał luzy, trzeba było wymienić zużyte części i wszystko pomalować – mówi Roman Marniak, kierownik warsztatów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach.

Przy spektakularnej renowacji ciągnika pracowało kilkunastu uczniów Szkoły Branżowej I stopnia.

- Ursus C-325 jest własnością Sławomira Zielonki, jednego z naszych nauczycieli, który jest pasjonatem starych pojazdów. Wpadliśmy na pomysł, żeby uczniowie mieli praktyczne zajęcia przy renowacji ciągnika. Z tego co wiem był wyprodukowany na początku lat 60. ubiegłego wieku, pracował w gospodarstwie ojca pana Zielonki, który wykorzystywał go do różnych prac polowych. W naszym regionie nie przeważają duże gospodarstwa, które by wymagały pracy nowoczesnych ciągników o mocy 500-800 koni z napędem na cztery koła i potężnych maszyn rolniczych. Taki jak ten w zupełności wystarczy. Po renowacji ursus C-325 przeszedł badania techniczne i wrócił do pracy na niewielkiej działce – dodaje kierownik warsztatów.

- Nie jestem rolnikiem, nie mam gospodarstwa, ten ciągnik pracuje na niewielkiej działce 20 minut na wiosnę i 20 minut jesienią. Ale ma prawo, jako 61-latek jest na emeryturze. Renowacja ursusa w warsztatach ośrodka to jego powrót do placówki, która w czasach gdy pracował w niej mój tato była szkołą rolniczą. Prowadził tam między innymi lekcje nauki jazdy, właśnie na tym ciągniku. Gdy wymieniano sprzęt na nowszy, C-325 miał iść do kasacji ale ojciec go odkupił – wspomina Sławomir Zielonka, który uczy zawodu w ośrodku w Karczmiskach.

I tak od lat 70. ubiegłego wieku maszyna pracowała na polu w gospodarstwie jego rodziców i dziadków.

– Interesuję się amerykańską motoryzację, w ramach koła zainteresowań przyprowadzam do ośrodka harleya czy corvette ale chciałem, żeby uczniowie zrobili sami coś od początku do końca, żeby zobaczyli efekty. Ciągnik jest prostym urządzeniem i mogli sobie z nim poradzić począwszy od oczyszczenia części po naprawę instalacji elektrycznej i malowanie – dodaje nauczyciel.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium